Özel Okul Danışmanınız

Teknoloji Kullanımı Bağımlılık Olmasın

Teknoloji Kullanımı Bağımlılık Olmasın

Teknoloji Kullanımı Bağımlılık Olmasın

Günümüzde teknoloji kullanımı vazgeçilmez bir gerçektir. Çağa ayak uydurmak ve daha çok bilgiye, daha kısa sürede ulaşmak için bu gücün tüm imkanlarını kullanmak mümkün. Bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, internet alt yapısı sayesinde dünyayı evimize getirmiş durumdadır.

Okullar hibrit eğitim sistemine geçtiği için; öğrenciler uzaktan da eğitim sistemi ile ders programlarını bir akış dahilinde takip edebiliyorlar. Ancak bu online uygulama be teknoloji kullanımının bir bağımlılığa dönüşmemesi önemli. Elimizin altında bulunan teknolojik aletler sayesinde birçok şeyi bilme, öğrenme ya da izleme olanağına sahibiz. Bu nedenle de öğrenme ve zaman geçirme ihtiyacından kaynaklı kullanım düzeyimiz, ister istemez, artacaktır. Bu durum zaman zaman doz aşımına neden olabilir.

Son yıllarda yapılan birçok araştırma gösteriyor ki; insanlar uykudan daha çok ve ortalama 8 saatten fazla olmak üzere telefon, bilgisayar vb teknolojik cihazla zaman geçirmektedirler. Bu süre giderek artmaktadır ki; bebeklik çağından itibaren teknoloji ile tanışılmakta ve iç içe yaşanmaktadır.

Teknolojiyi hem kendimiz hem de çocuklarımız için olabildiğince amacına uygun ve sınırlandırılmış bir şekilde kullanmak önemli.

Uzun süreli teknoloji kullanımının her geçen gün artması ile bu cihaz yada programların kullanılmadığı zamanlarda; yoksunluk hissi, sürekli kontrol ihtiyacı, uykusuzluk, stres, kaygı gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir.

Bu olumsuz duygu durumların yaşanmaması için yapılması gerekenler ise;
· Sosyal medya ya da oyun aktivitelerinde amaçsız zaman geçirmeyin. Bu konuda çocuğunuza örnek olun.

· Kullanımın bir program dahilinde olmasını sağlayın. Bu nedenle küçük aile toplantıları yaparak bir program oluşturun ve günün hangi saatinde hangi etkinliğe ne kadar zaman ayrılacağını belirleyin.
· Gün planı dahilinde eğitim faaliyetleri dışında; oyun, sohbet, sosyal medya kullanımı için teknolojik alet başında geçirilecek zamanı belirleyin ve bu sınırlamaya herkesin uyması noktasında fikir birliğine varın.
· Teknoloji kullanımı okul öncesi çocuklarında günlük yarım saati, ilkokul ve ortaokul çocuklarında bir saati, lise çocuklarında ise iki saati geçmemelidir. İdeali bu olmakla birlikte, içinde bulunduğumuz şartlar göz önüne alındığında süre kullanımı konusunda küçük esnemeler yapın.
· Teknoloji kullanımı mümkün oldukça evde herkese açık alanda olmalıdır. İnternetin sınırsız bir alan olduğu unutulmamalı, çocuk için uygun olmayan içeriklerle ulaşım çeşitli yazılımlar ve filtremeler yolu ile engelleyin.
· Farklı oyunlar keşfedin ve bu oyunları çocuklarınızla birlikte oynayın.
· Çocuklara resim yapma, hikaye yazma, rol canlandırma, bir müzik aleti çalma, deney yapma gibi alanlarda yol gösterici olun ve onları destekleyin.
· Birlikte kitap okuyun ve üzerinde tartışın.
· En önemlisi kurallardan asla taviz vermeyin. Yapmış olduğunuz toplantılarda alınan tüm kararlara uyulması noktasında ısrarcı olun. Planda değişiklik ya da esneklik yapılacaksa buna birlikte karar verin.

Öğretim Görevlisi Psikolog Fatma Nihal ADA

0 0 Oy
Puanlama
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin