Özel Okul Danışmanınız

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı

ÇOCUKLARDA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI

Kitap okumak öğrenilebilir bir davranıştır.

Kitaplar, büyümekte olan çocuğun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimini destekleyen önemli uyaranlardır. Ancak başta çocuklarda olmak üzere tablet, telefon ve bilgisayar kullanımlarının artmasıyla birlikte kitap okuma davranışı azalmaya başlamıştır.

Çocuk; yetişkin dünyası içerisinde konumlanmaya çalışan, zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal gereksinimlerini tamamlamak isteyen bir “birey” dir. Bu nedenle de hayatı prova edebileceği en iyi yollardan biri, doğru seçilmiş kitaplardır. Kitap sevgisi ve alışkanlığı çocuk okula başlayınca değil, küçük yaşlarda oluşur. Bu nedenle çocuğun 2 yaşından itibaren onun gelişimine ve ilgi alanlarına uygun kitaplar alınmalıdır.

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için neler yapabilirsiniz?

·            Çocuğunuza model olun

Evde herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir yere farklı türde kitapların olduğu bir kitap köşesi ya da kitaplık oluşturun. Ev rutinlerinize aile üyelerinin birlikte kitap okuyabileceği bir zaman dilimi ekleyin. Bu rutini okunan kitabın karşılıklı konuşulması olarak ilerleyen günlerde şekillendirin ve aksatmadan rutininizi uygulayın. Yatmadan önce son yarım saat kitap okumasına izin verin ve sizde onun odasında ona eşlik etmeye çalışın. Çünkü kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında davranışların önemi, söylenen sözlerden daha fazladır.

·            Çocuğunuza kendi kitabını seçme fırsatı verin

Aile olarak kitap alışverişi için ortak bir bütçe belirleyin, kitabevine gidin ve ona 3-4 yaş itibariyle kendi kitaplarını seçmesi için rehberlik edin. Kitabevi alışverişlerine ek, kütüphane ziyaretleri yapın. Çocuğunuzun kütüphaneden nasıl kitap alıp, geri verebileceğini deneyimlemesini sağlayın.

·            Çocuğunuzun yaş ve cinsiyetine bağlı beğeni ve ihtiyaçlarını görün

Küçük yaşlarda; harflerin boyutları büyük, daha renkli ve resimlerin olduğu kitapları seçmek çocuğun harfleri tanımasını ve kitap okuma alışkanlığını edinmesini kolaylaştırır. 3-6 yaşlarında çocuklar; hayvanlar, günlük yaşam, doğaya ait bilgilerin olduğu kısa hikayeleri tercih ederken, 7-8 yaşındaki çocuklar ise; seyahat, macera, bilim insanlarının hayatları hikayelerini tercih etmektedir. Erkek çocuklar; spor, gezi, serüven, makine, bilim ve ünlü kişilerin hayatlarını içeren kitapları okumayı severken, kız çocuklar; romantik romanlarla özellikle kendilerini ilgilendiren öykü ve şiir kitaplarını okumaktan keyif almaktadır.

·            Çocuğunuzla okuduğu kitap üzerine konuşun

Çocuk, gelişim ihtiyacına bağlı olarak bir modelle kendini özdeşleştirme eğilimindedir. Seçtiği model başlangıçta anne, baba gibi aileden biri iken zamanla bu model arkadaş, öğretmen, film ya da kitap kahramanı olabilir. Seçilen model bir kitap kahramanı ise, çocuğun zamanla kitap okuma ilgisini de artırır. Çocuğun modelli, okuduğu içeriklerden haberdar olabilmek içinse mutlaka çocuğunuzun okuduğu kitaplar üzerine konuşun. Oynadığı oyunlar kadar çocuğunuzun okuduğu kitaplarda onun hakkında size çok şey öğretecektir.

Öğretim Görevlisi

Psikolog Fatma Nihal ADA

0 0 Oy
Puanlama
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin